UHP-350-55
Mfr.Part #
UHP-350-55
Manufacturer
MEAN WELL
Description
AC/DC CONVERTER 55V 347W
Stock
3
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1 :
6.3 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
347W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output 1 :
55V